Trzy najczęstsze błędy w umowach najmu lokalu mieszkalnego.

Trzy najczęstsze błędy w umowach najmu lokalu mieszkalnego.

Wiele umów najmu lokalu mieszkalnego jest tworzonych na podstawie szablonów ogólnie dostepnych w Internecie. I jak to zwykle bywa z kopiowaniem gotowych wzorców powiela się pewne błędy. Nie są to co prawda jakieś błędy kardynalne skutkujące nieważnością czynności prawnej, raczej zaniechania utrudniające dochodzenia zapłaty od niepłacących najemców i osób z nimi zamieszkujących.

Błąd 1 - wpisywanie numeru dowodu osobistego zamiast numeru PESEL.

Bez numeru PESEL nie skorzystasz z możliwości złożenia pozwu w e-sądzie. Korzyści z e-sądu to mniejsza opłata od pozwu i brak papierologii (wszystko odbywa się za pośrednictwem systemu elektronicznego). W e-sądzie składamy pozew bez konieczności drukowania, kopiowania i wypełniania dokumentów papierowych i wysyłania ich za pośrednictwem Poczty Polskiej.Nakaz zapłaty niekoniecznie będzie szybciej, ale sama procedura składania powództwa jest mniej praco- i czasochłonna).

Błąd 2 - Brak danych osoby pełnoletniej, wspólnie zamieszkującej z najemcą w wynajmowanym lokalu.
Zgodnie z art. 6881 k.c. wynajmujący może domagać się od najemcy i osoby pełnoletniej z nim zamieszkującej w lokalu zapłaty za czynsz i inne opłaty z tym związane. Najemca i zamieszkujący z nim pełnoletni (partner, konkubent, chłopak dziewczyna itp.) odpowiadają solidarnie za czynsz i opłaty czynszowe. Jest tylko jeden warunek - Wynajmujący musi znać personalia tej osoby, żeby móc ją pozwać w razie W.

Błąd 3 - brak zastrzeżenia właściwości sądu na wypadek sporu.

Co prawda jest przepis art. 37 k.p.c. przewidujący właściwość przemienną w sporach ze stosunku najmu i wskazujący sąd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości będącej przedmiotem najmu lub dzierżawy. Jednakże w przypadku gdy najemca jest z np. Przemyśla, wynajmuje mieszkanie w Sosnowcu a wynajmujący mieszka w Krakowie, to dla wynajmującego jest korzystniej zastrzec sobie właściwość sądu, do którego ma najbliżej.

Pamiętając o powyższych wskazówkach przy redagowaniu umów najmu ułatwiacie drodzy Wynajmujący sobie i swojemu prawnikowi dochodzenia roszczeń od niepłacących najemców. 

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również