Jak udowodnić że nie jest się właścicielem nieruchomości w Polsce?. Zaświadczenie o nieposiadaniu nieruchomości na terenie Polski

Jak udowodnić że nie jest się właścicielem nieruchomości w Polsce?. Zaświadczenie o nieposiadaniu nieruchomości na terenie Polski

Pozornie należałoby przeprowadzić dowód negatywny, jak z udowodnieniem, że nie jest się wielbłądem. Ale po zastanowieniu doradzałbym dwie drogi postępowania.

Sposób 1 - Ewidencja gruntów

Pierwsza droga. Zwrócić się do ewidencji gruntów ostatniego miejsca zamieszkania w kraju z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o niefigurowaniu w żadnej jednostce rejestrowej. Każdy właściciel nieruchomości, położonej na terenie właściwości danej ewidencji gruntów, ma przypisany niepowtarzalny numer jednostki rejestrowej. Ewentualnie należałoby złożyć wniosek o wydanie wypisu z ewidencji gruntów, będących we własności danej osoby, wtedy urząd powinien odpisać, że taka osoba nie jest właścicielem nieruchomości położonych na terenie danego starostwa.

Sposób 2 - Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych

Druga droga. Zwrócić się do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych  przy ul. Czerniakowskiej 100, (00-454) w Warszawie z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, iż taka to a taka osoba nie figuruje w żadnej księdze wieczystej jako właściciel lub użytkownik wieczysty. Koniecznie trzeba podać numer PESEL i uzasadnić ten wniosek, potrzebą przedłożenia takiego zaświadczenia (np.: zagranicznym organom rentowym czy emerytalnym).

Oświadczenie o nieposiadaniu nieruchomości na terenie Polski. Który sposób jest lepszy?

W zasadzie sugerowałbym drugie rozwiązanie, gdyż pierwsze wiąże się z opłatą skarbową 17, a drugie w zasadzie żadnej opłaty nie przewiduję.

Oczywiście oba rozwiązania są obarczone wadą nie dają pewności, że wnioskodawca faktycznie nie jest właścicielem nieruchomości na terenie kraju, z co najmniej kilku powodów:

  • Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wyszukuje po numerze PESEL, a nie w każdej księdze wieczystej ujawniono numer pesel właściciela (w większości ksiąg wieczystych, zakładanych przed 2003 r. lub zmigrowanych z wersji tradycyjnej do elektronicznej identyfikowano właścicieli poprzez podanie imion rodziców, a nie nr PESEL),
  • wnioskodawca może być właścicielem nieruchomości nabytej w spadku, co nie zostało jeszcze ujawnione w księdze wieczystej (brak jest nawet ostrzeżenia w dziale III),
  • nie wszystkie księgi wieczyste zostały zmigrowane.

Zaświadczenie o nieposiadaniu nieruchomości - co warto wiedzieć?

Na pociechę mogę dodać, że jeśli nam się nie uda ustalić z całą pewnością czy jesteśmy właścicielem jakiejś nieruchomości to tym bardziej nie uda się to zagranicznemu odpowiednikowi naszego ZUS-u.

Szukasz prawnika od nieruchomości w Krakowie lub okolicach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc - napisz do nas lub zadzwoń!

Szukasz radcy prawnego w Krakowie? Sprawdź, jakie usługi prawnicze wykonuje nasza kancelaria prawna

Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług prawnych, obejmujących m.in. windykację należności, obsługę wspólnot mieszkaniowych, księgi wieczyste, zasiedzenie nieruchomości, sprawy geodezyjne, służebność drogi oraz prawo lokalowe, prawo konsumenckie, prawo spadkowe i podział majątku. Nasi doświadczeni prawnicy od nieruchomości zapewnią Ci kompleksową i skuteczną pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów prawnych związanych z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną obsługę prawną dostosowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

Zainteresowany?

Zapraszamy do współpracy

Kontakt z nami

Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Furtak
ul. Szlak 65 lok. 512
31-153 Kraków

e-mail: biuro@kancelariafurtak.pl
tel. +48 881 20 30 90

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł kliknij!

Polecamy również